Jak se na cestách vyhnout přepadení, nebo alespoň přijít o co nejméně?

V některým zemích člověk prostě musí počítat s tím, že k loupežnému přepadení dojde. Samozřejmě to ale neznamená, že to musí být důvod se takové zemi vyhýbat. Bohužel je stále pár zemí kde, především pro turistu odlišné barvy, bude LPíčko téměř tutovka. A stále jsou takoví magoři, co si takovou zemi prostě neodpustí. I já jsem si svým přepadením prošla, a to v El Salvadoru (čti tady),zážitek to byl zajímavej, ale znova bych si tím projít určitě nemusela.  A tak jsem posbírala všechny své zkušenosti a cenné rady dalších cestovatelů a narvala je všechny do jednoho článku. Máte-li něco navíc, dejte mi vědět, ráda seznam rozšířím.

Prevence Přepadení: 

 1. Dodržujte zásady, které vám říkají jak místní tak i vaše Lonely Planet nebo jiný průvodce – v praxi to většinou znamená nevycházet na určitých místech po setmění, nebo se některým částem úplně vyhýbat. Musím říct, že tohle pravidlo dost často porušuju a nikdy jsem zatím neměla problém. Paradoxně, naše přepadení se odehrálo na sopce, částečně hlídané ozbrojenými vojáky, a to za bílého dne. Mohli jsme si ale ve městě zajít za „turistickou policií“ a poprosit je, aby nás doprovázeli na tu nehlídanou část. To jsme neudělali, ale vy můžete, pokud budete mít tu možnost
 2. Oblíkněte se jako šupák, trhan, hadřoš nebo vagabund – natržené kalhoty a 4991.jpgpropálené triko se vám bude hodit. I „fakem“ typu čím víc pruhů tím víc Adidas na sebe budete jen upozorňovat. Zapomeňte na nejlepší outdoorový oblečení. „Hlavně dobře vypadat“ tady fakt neplatí. Naopak, čím víc šupácky vypadáte, tím menší šanci na přepadení máte .
 3. Cennosti nechte doma – Neudělejte tu samou chybu jako já a netahejte s sebou měsíc starej telefon. Určitě máte doma v záloze nějaký s rozbitým displejem (popř existují i spořiče displeje, co to rozbití nasimulují), iPhone nechte doma. Potřebujete-li na cesty počítač, zkuste mít trpělivost se starším modelem, váš MacBook vám za to bude vděčný.
 4. Použijte duct tape (kobercovku) – oblepte co můžete. Začněte u batohu, rozhodně nevynechte telefon, foťák a všechny cennosti co máte. Žádný bandita nechce na pohled otrhaný batoh a rozbité krámy a je dost pravděpodobné, že si vás na první pohled pro přepadení nevybere.

Jak přijít o míň: 

 1. Kupte si neviditelnou ledvinkuschováte jí pod triko a krom peněz tam můžete mít i pas nebo třeba kartu se zálohou fotek.
 2. Pořiďte si all mighty wallet – peněženka co vypadá jako mapa, leták z letadla, blok nebo komiksová knížka? Na to vám při přepadení naletí i zkušenej bandita 🙂 Doporučuju nalepit dovnitř suchý zipy, aby se nerozdělávala nebo Vám nevypadávaly karty.
 3. Nenoste peníze na jednom místě – asi všichni víme, že peníze mají být rozděleny na několika místech. Buďte kreativní! Krom neviditelné ledvinky, jsou dobré schovky jako boty (necestujete-li v žabkách určitě máte vložku), podprdy, schované kapsičky u riflí, či, pokud nepřijdete i o batoh,  jsou tam hůř viditelné kapsy, jako třeba na pláštěnku či vodní vak.
 4. Mějte po kapsách vždy připravený menší obnos – Taková pětibába vás nevytrhne a lupiče při přepadení třeba uspokojí, když budete tvrdit, že to je fakt všechno co máte, vždyť se chudý šupáci a přepadený už jste jednou byli! (bod č.7)
 5. Spolupracujte, buďte připravení a jednejte rychle – možná trochu zbytečná připomínka, jenom vola by napadlo se při přepadení hádat s (i když jen možná) ozbrojeným zlodějem. Ale je pravda, že i nás napadlo: „co kdybychom prostě z auta nevystoupili a ujeli?“ No nezkoušejte to. Ale zkuste zachovat chladnou hlavu a máte-li možnost, schovejte co jde. Jeden z mých buddies byl tak obezřetný, že hodil peněženku pod sedačku, a jen díky tomu mu zůstala. Škoda jen, že v ní neměl žádný prachy 😀
 6. Netahejte s sebou zbytečný doklady – Pokud cestujete s pasem, nepotřebujete občanku. Přeberte peněženku než odjedete a nechte doma všechny nepotřebný karty. I třeba blbá karta do knihovny vás bude po návratu stát minimálně čas.
 7. Připravte si protokol o přepadení – ne, že bych nabádala k padělání, ale prostě simaxresdefault.jpg vytiskněte nějaký povídání o přepadení s místem a datem vašeho příletu. Takový „protokol“ říká, že jste byli přepadení a přišli jste o všechno, co jste mohli. Nebojte se složitého jazyka. Slohové schopnosti policie těchto zemí nejsou nejlepší a tak se z obyčejné zrcadlovky může stát „taková ta fotokamera co používají novináři (velká)“ 😀 Viz foto našeho protokolu přepadení pro inspiraci v obou jazycích. Z posledních peněz jste si teda koupili ten rozsekanej telefon s děravým batohem a jste vlastně chudší než sám bandita. Pokud budete mít štěstí a žádný zloděje nepotkáte, může se stát, že se vám, stejně jako nám, bude protokol hodit i pro policajty, který chtěj úplatky jen co vidí bělocha. Ne! Vy vážně nemáte ani dolar, o vše jste už přišli.
 8. Zálohujte si fotky – pokud nefotíte jenom na telefon, ale i foťák, udělejte vše proto to, abyste je buď čas od času dostali do toho telefonu, co vám je pošle na cloud, nebo si je stáhli na druhou kartu, kterou dobře schováte. Když ani tohle nezvládnete, můžete (podle nálady banditů) poprosit, ať si vezmou foťák, ale nechají vám kartu. Ti naši by na to jistě přistoupili, jen jsme si to v tu chvíli neuvědomili. Věřte, že žádný prachy vás nebudou mrzet víc, než ztracený fotky! Vím, o čem mluvím :'(
 9. Mějte dobře pojištěná zavazadla a schovávejte si účtenky – LPíčko (čti loupežné přepadení) jde právě z pojištění zavazadel a pokud na ně budete mít hodně nízký limit plnění, věřte, že budete fakt nasraný 😀 A možná ještě víc, když zjistíte, že jste už vyhodili účtenku od noťasu, protože už bylo po záruce. Ne vždy, ale často musíte dokazovat to, že jste ztracené věci opravdu vlastnili.
 10. Vždycky přepadení hlaste na policii a nechte si vystavit protokol – ten vám poslouží jako doklad pro pojišťovnu a důkaz toho, že vám byl odcizen iPhone. MacBook, nabušená zrcadlovka a hromada peněz.  Počítejte ale s tím, že to není úplně krátký proces – ani ty policajti, ani pojišťovna.

Samozřejmě, každé přepadení je individuální a měli byste jednat tak, jak vám situace dovolí. Přeju vám, abyste nikdy nic z tohohle nepotřebovali! Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným a protokol na ušetřený úplatky se v takových zemích hodí vždy 🙂

Napadá-li vás ještě něco, dejte vědět! Díky

Sken 3. 1. 2019-page-002.jpgSken 3. 1. 2019-page-001.jpg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *